Ральф Волдо Емерсон (Ralph Waldo Emerson)
Ральф Волдо Емерсон (Ralph Waldo Emerson) (травень 25, 1803 — квітень 27, 1882) був американським есеїстом, філософом, поетом та лідером тарансенденталістського руху на початку XIX ст.
Народився він 25 травня в Бостоні (Массачусетс). Починав як типовий ліберальний священик Нової Англії, але у 1832-му з пробудженням “віри в душу” покинув свій прихід. Заробляв на життя читанням лекцій і до 1850-го набув міжнародну відомість.
Одружившись у 1835-му, він жив у Конкорді (штат Массачусетс), хоча географія його лекторських виступів вже включала Канаду, Каліфорнію, Англію та Францію. Час від часу він переписував свої старі лекції, складаючи із них збірки: Начерки (1844), Представники людства (Representative Men, 1850), Риси англійського життя (English Traits, 1856), Моральна філософія (The Conduct of Life, 1860). У 1846 та 1867 вийшли книги його віршів. Деякі його поеми — Брама (Brahma), Дні (Days), Снігова буря (The Snow-Storm), Кондкордський гімн (Concord Hymn) — ввійшли в класику американської літератури.
Помер Емерсон у Конкорді 27 квітня 1882 року. Посмертно опубліковані його щоденники (Journals, 1909—1914).
У своїй першій книзі “Про природу” (Nature, 1836), в історичній промові “Американський вчений” (American Scholar, 1837) у “Зверненні” до студентів богословського факультету (Address, 1838), а також в начерку “Про довіру до себе” (Self-Reliance, 1841) він говорив з молодими дисидентами свого часу від їх же імені. Ми починаємо жити, навчав він, тільки тоді, коли починаємо довіряти своїй внутрішній силі, силі свого “я”, як єдиному та самодостатньому засобу проти всіх жахів “не я”. Те, що називається людською природою — лише зовнішня оболонка, короста звички, яка сковує вроджені сили людини протиприроднім сном.
Історія Емерсонівської думки — це супротив проти створеного у 18 ст. світу механічної необхідності, ствердження суверенності “я”. З часом Емерсон засвоїв нову ідею природної еволюції, яка прийшла до нього зі джерел “до Дарвіна”, і почав з розумінням ставитись до східної філософії.
Вплив Емерсона на розвиток американської думки і літератури важко переоцінити. Ліберали його покоління визнали його своїм духовним лідером. Він вплинув на У. Вірмена, Г. Торо, Н. Готорна, і Г. Мелвіла. Зрештою, його вплив відчули Емілі Діккенсон, Е. А. Робінсон і Р. Фрост. Найбільш “американська” зі всіх філософських течій, прагматизм, демонструє явну близькість до його поглядів. Ідеями Емерсона надихався “модерний” напрямок протестантської думки. Емерсон завоював симпатії читачів у Німеччині, здійснивши глибокий вплив на Ф. Ніцше. У Франції та Бельгії Емерсон не був настільки популярним, хоча ним цікавились М. Метерлінк, А. Бергсон та Ш. Бодлер.
Цитати Ральфа Волдо Емерсона
Всі мої найкращі думки вкрадені древніми.
Герой не сміливіший за звичайну людину, але сміливіший на п’ять хвилин довше.
Що таке бур’ян? Це рослина, достоїнства якої ще не розкрили!
Життя — це вічність у мініатюрі.
Те, що в інших ми називаємо гріхом, у себе ми вважаємо експериментом.
Всі ми закипаємо при різних температурах.
Що б ви не говорили, ви ніколи не зможете сказати те, що не характеризувало б вас.
Всюди, де є життя, є небезпека.
Те, чому ми навчалися в школах та університетах — не освіта, а лише спосіб отримати освіту.
Другом є та людина, з якою я можу бути відвертим. У його присутності я можу думати вголос.
Улюбленці суспільства ті, кого називають душею — це люди, які не знають, що таке сором’язливий егоїзм: де б вони не опинились, вони не відчувають незручності і допомагають не відчувати його всім іншим.
Для справжньої дружби необхідна одна умова — здатність обходитись без неї.
Коли очі говорять одне, а язик — інше, досвідчена людина більше довіряє першим.
Прийде день, коли ми переконаємося, що в найбільш особистому приховується найбільш загальне.
Природу неможливо застати нечепурною чи напівроздягнутою — вона завжди прекрасна.
Недалекі люди вірять в удачу, сильні люди — в причину та наслідок.
У людства, як і в окремої людини, з кожним віком приходять свої хвороби.
Перелік праць
Збірки
Poems (1847)
Representative Men (1850)
English Traits (1856)
The Conduct of Life (1860)
May Day and Other Poems (1867)
Society and Solitude (1870)
Letters and Social Aims (1876)
Есе
“Self-Reliance”
“Compensation”
“The Over-Soul”
“The Poet”
“Experience”
“Nature”
“The American Scholar”
Поеми
“Concord Hymn”
“The Rhodora”
Сайт
Січень 5, 2009
#
Початок інтригує – чому саме Емерсон? його вплив на суспільство такий же значний,як Да Вінчі?Чим так зачепив незнайому українську душу?
Сайт
Січень 5, 2009
#
Цікаве питання. У порівнянні непорівнюваних та здивуванні щодо вибору Емерсона. Залишимо Да Вінчі, з його політично нейтральним генієм, який “не шкодить” цінностям нашої спільноти, сформованим за останнє століття, у нашому суспільстві. Інша справа, що через таку постановку питання ми собі навіть не уявляємо, що цей “нерозкручений” у нас “чудак” був одним із драйверів змін у ціннісній інфраструктурі “західної” цівілізації. Він вважається предтечею прагматизму, його етичні підходи, та ще й стильно публіцістично викладені, таки варті нашої уваги. Що характерно – ми у пострадянському соціумі практично не знаємо американської філософії. В той час як ХІХ-ХХ століття у США позначені активною філософською діяльністю – можна згадати ідеалістів і трансценденталістів (до яких належить і Емерсон), а також великих прагматистів Джеймса, Дьюі, Пірса. Знайомимося зі світовою класикою!
Сайт
Квітень 23, 2009
#
Дуже цікава й важлива для нас людина. Хотілося б побільше інформації.
Дякую за статтю!
Сайт
Листопад 23, 2009
#
де можна знайти ессе Compensation в переклады на укр. або рос. мову
Сайт
Березень 5, 2018
#
[...] «Ничто великое не свершалось без энтузиазма», — писал Ральф Уолдо Эмерсон. Если ваша цель — стать настоящим лидером, эти слова [...]
Сайт
Лютий 12, 2020
#
[...] Ральф Уолдо Емерсон (Ralph Waldo Emerson) народився 1803 року в Массачусетсі. Його батько був священиком унітарної церкви, яка в той час була відносно популярною гілкою християнства в США. [...]