Франклін Делано Рузвельт (Franklin Delano Roosevelt)
Франклін Делано Рузвельт (Franklin Delano Roosevelt) (1882-1945) — 32-гий президент США (1933 — 45), демократ. Був губернатором Нью-Йорка 1929 — 33. Став президентом під час депресії, почав економіку нових справ, реформу соціальних програм. Саме ці дії зробили його дуже популярним серед населення. Після початку Другої світової війни він запровадив програму ленд-лізу для підтримки військових союзників і підготував Атлантичну хартію. Коли США вступили у війну в 1941, проводив багато часу в переговорах з главами союзницьких держав (див. Ялтинська конференція).
Біографія
Франклін Делано Рузвельт народився в родині заможного землевласника і підприємця, яка мала широкі зв’язки в політичних колах північно-східних штатів. Належить до “Рузвельтів з Гайд-парку” — гілки сім’ї, виділеної в XVII столітті. До іншої впливової гілки — “Рузвельтів з Ойстер-бея”, належав шестиюродний брат Франкліна Рузвельта президент Теодор Рузвельт (1858-1919).
Мати Франкліна зайнялася його освітою. З семи років з хлопчиком починають займатися викладачі. До 14 років юний Франклін отримує освіту виключно вдома, після чого його відправляють у приватну школу в Гортоні, де йому доводиться жити майже в спартанських умовах. Кімнати учнів були мізерно малі, вода в душі часто холодна, але при всіх незручностях на вечері учні були зобов’язані бути в костюмах, білих сорочках з накрохмаленими комірцями і лакових туфлях.
За освітою юрист, навчався в привілейованої приватній школі в Гортоні, в Гарвардському і Колумбійському університетах. В 1905 р. одружився на своїй далекій родичці Елеонорі Рузвельт, племінниці президента Теодора Рузвельта. В 1907-1910 роках працював в юридичній фірмі. У віці 28 років, після купання в озері Фанді (Канада), Рузвельт захворів поліомієлітом. В результаті лікарської помилки хірурга У. Кіна, Рузвельту було призначено неправильне лікування, яке призвело до паралічу. Після дзвінка з Бостона доктора Роберта Ловетта, діагноз був встановлений, однак лікування не привело до відновлення діяльності ніг.
Політична діяльність
Рузвельт рано включився в активну політичну діяльність в лавах Демократичної партії. У 1910 році він був обраний в сенат штату Нью-Йорк. У 1913 — 1920 рр. — помічник морського міністра в уряді президента Вудро Вільсона, виступав за посилення військово-морської могутності США, що було необхідно для здійснення політики “великого кийка”. В 1920 р. — кандидат на пост віце-президента США від Демократичної партії. Зазнав поразки і повернувся до приватної юридичної практики та підприємництва. З серпня 1921 року в результаті поліомієліту на все життя став інвалідом, втратив здатність вільно пересуватися. До 1928 року залишався “в тіні”, не заявляв про себе на громадській або політичній арені, але стає все більш помітною фігурою в керівництві Демократичної партії.
В одному зі своїх листів наприкінці січня 1941 року Томас Манн, великий німецький письменник-гуманіст, що емігрував з нацистської Німеччини, писав про прийом у президента Рузвельта в Білому домі: “подальша наша подорож була цікава і утомлива — цікава, звичайно, особливо на наступному етапі, де нас прийняли з вражаючою увагою. Запаморочливою вершиною його був коктейль в робочому кабінеті, коли іншим запрошеним на обід гостям довелося чекати внизу. Але у нас вже був з “ним” перший сніданок. “Він” знову справив на мене сильне враження, або, вірніше, знову викликав у мене інтерес і симпатію: важко охарактеризувати цю суміш хитрості, сонячності, розпещеності, кокетства і чесної віри, але є на ньому якась познака благодаті, і я прилучивсь до нього як до природженого, на мій погляд, противника того, що має пасти”. Пасти повинен був фашизм. Це зауваження письменника-антифашиста точно і яскраво передає складний і суперечливий внутрішній вигляд 32-го президента США.
Коли Рузвельт вступив на посаду, США перебували в небувалій кризі. У лютому 1933 року всій банківській справі загрожував крах, і було кілька випадків голодної смерті в країні, яка страждає від надлишку продуктів харчування. Однією з областей, куди відразу після вступу на посаду втрутився уряд Рузвельта, оголосивши чотириденні банківські канікули (Bank holiday) та ввівши “Надзвичайний закон про банки”, була система грошового і кредитного обігу США . Усі заходи в цій галузі служили трьом цілям: радикальна реформа досить хаотичної банківської справи, нагляд і контроль за торгівлею цінними паперами, а також (найважливіше) — створення законних підстав для інфляційної політики держави, щоб подолати дефляцію за допомогою нової грошової емісії.
Період, що почався світовою економічною кризою 1929-1933 рр. і завершився перемогою сил антигітлерівської коаліції займає особливе місце в історії. Роль Рузвельта та його оточення у визначенні принципів та реалізації соціальної та зовнішньополітичної стратегії, спрямованої на збереження і зміцнення економічних і зовнішньополітичних позицій США, виключно велика.
15 квітня 1935 у Білому домі у Вашингтоні Франклін Рузвельт підписав перший в історії міжнародний договір “Про охорону художніх і наукових закладів та історичних пам’яток (Пакт Реріха)”.
В 1943 р. в Тегерані Франклін Рузвельт, Сталін і Черчилль обговорювали в основному проблему досягнення перемоги над Третім Рейхом, в Ялті ж у 1945 р. приймалися основні рішення про майбутній розділ світу між країнами-переможцями.
Ялтинська конференція 1945: Вінстон Черчилль, Рузвельт і Йосип Сталін
З його іменем пов’язана також одна із самих значних сторінок в історії зовнішньої політики і дипломатії США, і зокрема встановлення та нормалізація дипломатичних відносин з Радянським Союзом, участь США в антигітлерівської коаліції. Велика роль Рузвельта у формуванні та втіленні в життя так званого “нового курсу” всередині країни, курсу демократичної спрямованості, що зіграло видатну роль у стабілізації економічної та соціальної ситуації в країні в період після глибокої економічної кризи 1929 — 1934 рр., курсу, що дозволив уникнути тяжких соціально-політичних потрясінь. Рузвельт проявив себе як неординарний, гнучкий політик, який тонко відчуває ситуацію, здатний правильно вгадувати тенденції та своєчасно і точно реагувати на зміну настрій всіх верств суспільства. Рузвельт робив все, щоб зберегти і розвинути існуючий суспільно-економічний лад у країні і зміцнити домінуюче положення США в усьому світі.
Рузвельт завжди залишався тверезим і прагматичним політиком. Чотири рази переобиратися на пост президента країни (що являє собою рекорд в історії США) і займав його до самої смерті. Після повернення з Тегерана радники відзначили різке погіршення здоров’я президента. Після обслідування в кардіологічної клініці в Бетезді (доктор Хауард Бруен), було виявлено, що президент страждає від обмінної гіпертонічної енцефалопатії, застійної серцевої недостатності, хронічної артеріальної гіпертензії. Лорд Моран, що супроводжував Черчилля на Ялтинській конференції записав, що Рузвельт виглядав дуже хворою людиною з запущеним атеросклерозом. Франклін Рузвельт помер 12 квітня 1945 року від крововиливу в мозок ..
22-а поправка до Конституції
До Франкліна Рузвельта жодна людина не займала пост президента США більше двох термінів підряд. Багато в чому це було наслідком традиції, що йде від Джорджа Вашингтона, першого президента США, що відмовився балотуватися на третій термін.
Порушення Рузвельтом цієї традиції призвело до її оформлення у вигляді закону та прийняття 22-ї поправки до Конституції США. Поправка була запропонована вже через 2 роки після смерті Рузвельта (у 1947 році) і вступила в силу в 1951 році, під час другого терміну Гаррі Трумена.
Оскільки пост Президента США можна зайняти не тільки в результаті виборів (віце-президент стає президентом після смерті або відставки свого попередника), в поправці передбачено положення про те, що виконання повноважень Президента США протягом хоча б двох повних років прирівнюється до повного президентського терміну.
Поправка не мала зворотної сили, через що Гаррі Трумен мав теоретичну можливість балотуватися на третій термін — хоча його перший термін тривав майже повні 4 роки, він не був обраний на нього, а отримав у результаті смерті Рузвельта (через 3 місяці після чергової інавгурації ). Трумен не скористався цією можливістю і в 1952 році відмовився від участі у виборах.
Цитати Рузвельта
В політиці ніщо не відбувається випадково. Якщо щось трапилось — значить так було задумано.
Нам немає чого боятися, окрім страху.
Де б не було порушено мир — він опиняється під загрозою всюди
Ми повинні стати великим арсеналом демократії.
Прошу Вас складати про мене враження по ворогах, яких я здобув.
Я не найрозумніший „хлопець” у світі. Але я вмію підбирати розумних співробітників.
Якщо ви правильно поводите себе з людьми, вони поводять себе правильно з вами… в 90% випадків.
Це великий недолік людини, що повний гаманець „бурчить” гучніше, ніж порожній шлунок.
Війна — це грубий, нелюдяний і абсолютно непрактичний метод з’ясування стосунків між владами різних держав.
Правила далеко не завжди святі, на відміну від принципів.
Скільки експертів — стільки й точок зору.
Справжня особиста свобода неможлива без економічної безпеки і незалежності. Голодні та безробітні люди — це кадри для диктатури.
Сайт
Березень 6, 2009
#
[...] з Угорщини Лео Сцилардом зверненням до президента США Франкліну Делано Рузвельту. Звернення волало про необхідність запобігти [...]
Сайт
Березень 9, 2009
#
Безперечно знакова особистість, один із символів руйнівних 30-их. ФДР зробив неймовірно багато для підриву принципів людських свобод і розвитку вільної трудової діяльності, яка була локомотивом розвитку людства. Тому що тоталірні лідери на сьогодні рішуче засуджені, а діями цієї людини захоплюються маси. Хоча й він був зупинений за крок від тоталітаризму. Завдяки традиціям вільного американського суспільства, які були виражені через пресу (недалекоглядний Рузвельт! З цього треба було починати!) і парламент. Важко і страшно уявити долю планети, якщо б США вступили тоді у клуб тоталітарних країн.
А дії NRA, картелізація економіки, обмеження економічної свободи, винищення малого і середнього бізнесу, безперецендентна бюрократизація, затягування вигідної Рузвельту (який спирався на найбідніші соціальні рупи) депресії і чотиразове (в стилі “бацьки)) обрання – все це тривожні ознаки. І очевидно, що Рузвельт не відступав, оскільки лише смерть зупинила цей ганебний поступ.
Згодом більшість антидемократичних і антипідприємницьких начал Рузвельта було демонтовано наступниками, але ми й досі пожинаємо плоди його діяльності. Особлив це відчутно зараз – в період кризи:
1. Криза спровокована знову таки тими самими діями держави, що й депресія 29-43рр: накачування економіки дешевими грошима; підтримка попиту, а не пропозиції; стимулювання споживання, а не заощаджень тощо. Але! Що примітно, криза розпочалась з краху на монополізованому ринку іпотечному кредитування, основи якого були закладені в рамках Нового курсу (детальніше:http://narodna.pravda.com.ua/politics/48ea8a8894b1f/)
2. Під дією хибних міфів про успішність дій Рузвельта в боротьбі з кризою, сьогоднішні політичні лідери повторюють численні його помилки, одержавлюючи економіку і недопускаючи швидкого виходу з депресії, як це відбувалося до трагічного 29-го.
Сайт
Березень 9, 2009
#
Безперечно знакова особистість, один із символів руйнівних 30-их. ФДР зробив неймовірно багато для підриву принципів людських свобод і розвитку вільної трудової діяльності, яка була локомотивом розвитку людства. Тому що тоталірні лідери на сьогодні рішуче засуджені, а діями цієї людини захоплюються маси. Хоча й він був зупинений за крок від тоталітаризму. Завдяки традиціям вільного американського суспільства, які були виражені через пресу (недалекоглядний Рузвельт! З цього треба було починати!) і парламент. Важко і страшно уявити долю планети, якщо б США вступили тоді у клуб тоталітарних країн.
А дії NRA, картелізація економіки, обмеження економічної свободи, винищення малого і середнього бізнесу, безперецендентна бюрократизація, затягування вигідної Рузвельту (який спирався на найбідніші соціальні рупи) депресії і чотиразове (в стилі “бацьки)) обрання – все це тривожні ознаки. І очевидно, що Рузвельт не відступав, оскільки лише смерть зупинила цей ганебний поступ.
Згодом більшість антидемократичних і антипідприємницьких начал Рузвельта було демонтовано наступниками, але ми й досі пожинаємо плоди його діяльності. Особлив це відчутно зараз – в період кризи:
1. Криза спровокована знову таки тими самими діями держави, що й депресія 29-43рр: накачування економіки дешевими грошима; підтримка попиту, а не пропозиції; стимулювання споживання, а не заощаджень тощо. Але! Що примітно, криза розпочалась з краху на монополізованому ринку іпотечному кредитування, основи якого були закладені в рамках Нового курсу (детальніше:http://narodna.pravda.com.ua/politics/48ea8a8894b1f/)
2. Під дією хибних міфів про успішність дій Рузвельта в боротьбі з кризою, сьогоднішні політичні лідери повторюють численні його помилки, одержавлюючи економіку і недопускаючи швидкого виходу з депресії, як це відбувалося до трагічного 29-го.
Сайт
Березень 9, 2009
#
Примітка.
NRA (National Recovery Administration) – організація утворена законом про відновлення національної промисловості (NIRA), підписаним ФДР в середині червня 1933 (воїстину чорний рік світової історії). Ініціаторами розробки NIRA були представники великих компаній, які таким чином відмежовувалися від внутрішньої конкуренції з боку малих підприємств (зовнішня конкуренція була поборена ще при Гувері у 1929 безпрецендентним підвищення тарифів імпортного мита). Закон передбачав жорстке ругулювання діяльності підприємств несільськогоспдарського і нфінанансового сектора так, щоб новим вимогам відповідали лише крупні компанії.
Здійснювалося регулювання через близько 500 “галузевих кодексів”, якими встановлювалися об’єми виробництва, рівень рентабельності, мінімальні ціни, тривалість робочого дня, мінімальні ставки заробітної плати тощо. Одночасно для запобігання правової колізії було скасовано положення антитрестового законодавства, які забороняли штучне обмеження конкуренції шляхом узгодження цін і рівня виробництва.
Сайт
Березень 9, 2009
#
Для запровадження в дію цих кодексів було утворено NRA з масштабними повноваженнями законодавчої (прийняття кодексів), виконавчої (винесення попередження, блокування рахунків, призупинення дільності і позасудова ліквідація підприємств) і судової (рішенння про дотримання/недотримання кодексів було передано із відання судів до NRA) влади.
Характерний епізод з діяльності NRA: швець Джон Мегід з Нью-Джерсі був арештований, оштрафоваий і ув’язнений, через те що прасував штани за 35 центів, тоді як мінімальна ціна була встановлена на рівні 40 центів. Справа yfбула розголоce через пресу, після чого місцевий суддя відновив Джона в правах. По всій країні суди часто приймали рішення наперекір NRA (Конституція, врешті-решт!).
Для ефективності своєї діяльності NRA створювало воєнізовані загони. Звичними стали обшуки, вилучення бухгалтерії, нічні рейди.
Апарат NRA збільшувався на 100 осіб в день. Тільки в центральному апараті працювали 6тис.ос. Початкова зарплата в NRA становила $125 на місяць, через півроку $375 (середня зарплата в країні $117).
27 травня 1937 Верховний Суд визнав діяльність NRA неконституційною. В рішенні вказувалось, що Конгрес, ПІД ТИСКОМ ПРЕЗИДЕНТА, надав асоціації повноваження всупереч Конституції.
Чи далеко були США від тоталітаризму?
Як багато зробив Рузвельт для розвитку вільного підприємництва і менеджменту, чи не так?