Стів Джобс (Steve Jobs)
Стівен Пол Джобс (Steven Paul Jobs) (народився 24 лютого 1955 — помер 5 жовтня 2011) — американський інженер, дизайнер і підприємець, співзасновник і генеральний директор корпорації Apple Inc. За 56 років свого життя він зробив для комп’ютерної сфери та сфери мобільних технологій більше, ніж можна собі уявити.
Окрім цього, Стів Джобс також був засновником та керівником студії Pixar, а у 2006-му році став членом ради директорів компанії The Walt Disney Company, після того, як остання придбала Pixar Anamation Studios.
Автор численних інноваційних технологій, батько комп’ютерів Macintosh, а також мобільних пристроїв iPhone та iPad, Стів Джобс назавжди залишиться у серцях мільйонів відданих фанатів.
Біографія
Стів Джобс народився 24 лютого 1955 року в Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Рідна мати Стіва — 17-річна студентка — після народження віддала дитину в прийомну сім’ю.
Прийомними батьками дитини стали Пол Джобс та Клара Джобс-Акопян. Клара працювала в бухгалтерській фірмі, а Пол Джобс був механіком у компанії, що виробляла лазерні установки. Коли Джобсу виповнилося п’ять років, сім’я переїхала у містечко Маунтін-В’ю (Mountain View), що розташоване у самому центрі Кремнієвої долини.
У 12 років він подзвонив голові компанії Hewlett-Packard Вільяму Х’юлетту (William Hulett) і попросив у нього деталі, необхідні йому для складання якогось приладу. Поспілкувавшись із хлопчиком, Вільям вислав йому все необхідне і запросив у свою фірму попрацювати на канікулах. Під час роботи в Hewlett-Packard Джобс познайомився зі Стівом Возняком (Steve Wozniak).
Закінчивши середню школу у 1972-му році, Стів Джобс вступив до Рід Коледж (Reed College) в Орегоні, але вже за 6 місяців покинув навчання. Юний Джобс продовжував жити в гуртожитку в кімнатах своїх друзів, бо не мав іншого житла. Займався на курсах каліграфії, що в майбутньому назвав основою для створення красивих фірмових шрифтів Apple. Щоб якось прожити, він здавав пляшки й ходив на безкоштовні недільні обіди до кришнаїтського храму.
Першого квітня 1976-го року, у двадцятирічному віці, разом зі Стівом Возняком Джобс заснував компанію Apple Computer, яка займалася виробництвом комп’ютерів власної конструкції. Компанія офіційно була зареєстрована на початку 1977-го року. Автором більшості розробок був Возняк, тоді як Джобс виступав у якості маркетолога.
Компанія Apple була створена в гаражі, на прикладі багатьох американських комп’ютерних компаній того часу, що намагалися протистояти комп’ютерному гіганту IBM. Стів Джобс був керівником компанії та її менеджером, у той час як Возняк був конструктором першого персонального комп’ютера.
Вже через десять років після заснування Apple стала одним із лідерів ринку персональних комп’ютерів. Вона оцінювалася в 2 мільярди доларів США та нараховувала вже не 2 людини, а 4000 співробітників.
У 1981-му році Джобс став виконавчим директором Apple. Протягом багатьох років він не мав жодної керівної посади в компанії, хоча мав у своїх руках усю повноту влади.
У 1985-му році Стів Джобс був звільнений з власної ж компанії за рішенням ради директорів Apple Computer. Того ж року він заснував компанію NeXT, що спеціалізується в сфері створення апаратного забезпечення і робочих станцій. У 1986-му році Джобс став одним із засновників анімаційної студії Pixar, створивши її на базі викупленого у режисера “Зоряних воєн” Джорджа Лукаса підрозділу його кіноімперії. Компанія Pixar створила перший у світі комп’ютерний анімаційний фільм “Історія іграшок” і на сьогодні є однією з найуспішніших анімаційних студій світу.
У 2006-му році Джобс продав Pixar студії Walt Disney, а сам залишився в раді директорів Pixar і одночасно став найбільшою фізичною особою — акціонером Disney, отримавши в своє розпорядження 7 відсотків акцій студії.
У 1996-му році Apple купила компанію NeXT, і у 1997-му Стів Джобс повернувся до Apple, щоб через три роки (у 2000-му) стати повноцінним виконавчим директором компанії.
У 2001-му Джобс представив перший плеєр iPod, який вже через кілька років став основним джерелом прибутку компанії. Окрім того, під керівництвом Джобса Apple суттєво зміцнила свої позиції на ринку персональних комп’ютерів. А у 2007-му році почалися продажі мобільного телефону iPhone. У 2008-му році Стів продемонстрував найтонший ноутбук у світі — MacBook Air.
У 2004-му році лікарі діагностували Джобсові рак підшлункової залози, ствердивши, що жити йому залишилося кілька тижнів. Втім, виявилося, що у Стіва надзвичайно рідкісний різновид раку, який можна вилікувати.
Втім, вочевидь, складна операція (а потім ще одна у 2009-му році) не могла пройти без наслідків. Починаючи з січня 2011-го року Стів Джобс перебував у безстроковій відпустці за станом здоров’я. Але, незважаючи на це, незмінно представляв публіці нові продукти Apple. Тільки наприкінці серпня 2011-го року (тобто менш, ніж за два місяці до смерті) Стів Джобс заявив, що йде з поста генерального директора компанії.
5 жовтня 2011 року, після тривалої хвороби у віці 56 років, співзасновник корпорації Apple Стів Джобс помер. Співчуття та сум з приводу його смерті того ж дня публічно озвучили президент США Барак Обама з дружиною, засновник Microsoft Біл Гейтс, засновник Facebook Марк Цукерберг, засновники Google Сергій Брін і Ларрі Пейдж та дуже багато інших.
Погляди на життя
Юнацькі роки Стів провів у пошуках сенсу життя та просвітлення, він займався Махариши йогою під час подорожей Індією. Певний час уживав легкі та важкі наркотики, такі як марихуана, ЛСД та деякі інші психотропні речовини. Вдавався до постів та вегетаріанства.
Можна зі впевненістю сказати, що саме такий стиль життя впливав на формування філософії Джобса, яка, мабуть, найбільш детально висвітлена у інтерв’ю Джона Скаллі (John Sculley), колишнього менеджера компанії Pepsi, якого Стів переманив у Apple словами: “Ви хочете все життя продавати солодку водичку, чи хочете піти за мною і спробувати змінити світ?”
Саме Джон Скаллі домігся звільнення Джобса з Apple через два роки після того, як сам потрапив у компанію в 1983-му році. Втім, незважаючи на конфлікти двадцятирічної давності, сьогодні Скаллі публічно говорить про Стіва Джобса та секрети його успіху. Інтерв’ю Скаллі про Джобса визнано одним із найбільш відвертих інтерв’ю генеральних директорів.
“Почавши роботу зі Стівом я дізнався дуже багато про розробку продуктів та маркетинг”, — говорить Скаллі. — “Вражає, що він сповідує ті самі принципи через багато років”.
Чудовий дизайн
Стів свято вірив у силу дизайну. Він вважав дуже важливим починати розробку дизайну, дивлячись на нього з точки зору користувача. В Apple вивчали дизайни машин, дивилися на внутрішній дизайн, матеріали, кольори. На той час ніхто в Кремнієвій долині так не робив. Багато хто на той час не розумів, що Apple — це не просто комп’ютери. Це і дизайн, і маркетинг, і позиціонування.
Задоволення користувача
Будь-який елемент Стів оцінював з точки зору користувача. Задоволення користувача було глибоко інтегроване у всі етапи роботи, незалежно від того, чи розроблялася програма верстки чи i-Tunes.
Жодних фокус-груп
Стів говорив: “Як я можу запитувати у людей, яким повинен бути графічний комп’ютер, якщо ніхто не має жодного уявлення про те, що таке графічний комп’ютер? Ніхто його не бачив”. Він був переконаний, що якщо показати комусь, скажімо, калькулятор, то той не зможе уявити, як повинен виглядати комп’ютер. Занадто велика різниця.
Перфекціонізм
Стів Джобс був людиною, дуже уважною до деталей. Він методично і скрупульозно все перевіряв.
Візія
Стів Джобс вірив у те, що комп’ютер стане товаром широкого використання. На початку 80-их років ця ідея здавалася божевільною, адже люди вважали, що персональні комп’ютери — це зменшена копія великих комп’ютерів. Так вважала і компанія IBM. Стів же думав про це зовсім по-іншому. Він вірив, що комп’ютери змінять світ і стануть чимось, що він називав “велосипедом для мозку”. Що вони дадуть людям можливості, про які ті навіть не мріяли.
Мінімалізм
Методику Стіва від інших відрізняє те, що він вважав найголовнішим не те, що ти робиш, а те, що ти вирішив не робити. Він мінімаліст!
Наймати тільки найкращих
У Стіва була здібність знаходити найкращих та найрозумніших людей. Він був надзвичайно харизматичним та надзвичайно наполегливим, переконуючи людей приєднатися до нього. Він вмів змусити людину повірити в його візію навіть до того, як продукт з’явився. Він завжди діставався до найкращих людей і завжди самостійно займався наймом своєї команди, нікому не довіряючи цього питання.
Увага до деталей
З одного боку, він займається “зміною світу”, а з іншого — до деталей пропрацьовує все, що потрібно для створення продукту: апаратне забезпечення, архітектуру системи, додатки, периферійні пристрої — все, що пов’язано з продуктом. Він безперервно займається рекламою, дизайном, усім.
Обмеження розмірів
Ще про Стіва можна сказати, що він не поважав великі організації. Він вважав їх занадто бюрократичними і неефективними. Зазвичай він називав їх “дурнуватими”. Це був його термін для визначення компаній, які він не поважав.
У Стіва Джобса було правило не наймати в команду Mac більше сотні людей. Тому, якщо когось потрібно було найняти, то когось, відповідно, потрібно було звільнити. Пояснення було типовим для Стіва: “Я не можу запам’ятати більше сотні імен, а я хочу бути оточений людьми, яких знаю особисто. Якщо ми виростемо за сотню людей, нам доведеться використовувати іншу організаційну структуру, в якій так працювати не вийде. Я люблю працювати в середовищі, в якому можу до всього дотягнутися”.
Звісно, з виходом компанії на мультинаціональний рівень, цією концепцією довелося поступитися. Але Стів до останнього моменту свого правління знав всіх ключових людей та інженерів у своїй компанії.
Готовність “викинути” погану роботу
Все це схоже на майстерню художника, а Стів — головний у цій майстерні. Він ходить і перевіряє, даючи людям оцінку їхньої роботи, частенько вирішуючи щось викинути або від чогось відмовитись. Варто було Джобсові сказати про код інженера: “недостатньо добре”, — і той був змушений переробляти свою роботу. Стів Джобс постійно змушував людей підвищувати планку своїх можливостей. Як наслідок, люди створювали такі шедеври, в існування яких самі не могли повірити. А все тому, що Стів був надзвичайно харизматичним та переконливим, надихаючи людей. Він вселяв у них віру в те, що вони — частина чогось величного і дуже важливого.
Прагнення до ідеалу
Саме постійне прагнення до ідеалу відрізняло Стіва Джобса від інших людей, наприклад, Біла Гейтса. Біл так само був видатною людиною, але йому не вистачало часу перейматися естетичною насолодою. Його цікавило тільки домінування на ринку. Він був готовий на все, тільки б втримати ринок. Стів ніколи так не поступав. Стів прагнув до ідеалу.
Філософія системи
iPod — чудовий приклад методики Стіва: він почав з користувача і продумав всю систему від початку й до кінця. Він завжди продумував систему повністю. Він був великим філософом систем, рівного якому ви не знайдете в жодній іншій компанії. Всі фокусуються на своєму “шматочку”, а інше віддають на аутсорсинг.
Цитати Стіва Джобса
“Комп’ютери — як велосипед для нашого розуму”.
“Головною причиною, чому люди купуватимуть собі комп’ютер, стане можливість бути зв’язаними з національною комунікаційною мережею. Ми зараз на самому початку цього етапу, але це буде справжній прорив. Майже як телефон”.
“Якщо з якоїсь причини ми оступимось, наприклад, зробимо кілька непоправних помилок і через це програємо конкуренцію IBM та Microsoft… Тоді для всієї комп’ютерної сфери настануть темні дні”.
“Він (комп’ютер) виконує дуже прості інструкції. Взяти число, додати його до іншого числа, порівняти результат з третім. Але він виконує їх зі швидкістю 1 000 000 в секунду. А на швидкості 1 000 000 операцій в секунду результат вже здається магією”.
“Джон Скаллі зруйнував Apple, переповнивши свідомість співробітників компанії оманливими цінностями. Він замінив людей з правильними принципами на людей з неправильними. І разом вони заробляли десятки мільйонів доларів, турбуючись про власну славу і благополуччя більше, ніж про Apple і, найголовніше — її користувачів”.
“Оглядаючись назад можу сказати, що моє звільнення з Apple стало найкращою подією мого життя. Я позбавився від вантажу успішної людини і знову здобув легкість і сумніви новачка. Це звільнило мене і ознаменувало початок мого найбільш творчого періоду”.
“Залишайтесь голодними, залишайтесь навіженими”.
“Проблема Microsoft в тому, що у них немає смаку. Взагалі ніякого. Вони не думають творче. У їхніх продуктів немає культури”.
“Креативність — це просто створення зв’язків між речами”.
“Коли ти молодий і дивишся телевізор, то думаєш, що телекомпанії змовилися і хочуть зробити людей тупими. Але потім ти дорослішаєш і приходить розуміння: люди самі цього хочуть. І ця думка лякає набагато більше. Змова — це не так страшно. Можна перестріляти всіх виродків, почати революцію! Але немає ніякої змови, телекомпанії просто задовольняють попит. На жаль, це правда”.
“Дуже складно створити продукт, користуючись фокус-групами. Часто люди не знають, чого хочуть, поки їм це не покажеш”.
“Якби створювати великі продукти були так само просто, як виписувати чеки, тоді у Microsoft були б великі продукти”.
“Останні 33 роки я кожен ранок дивився в дзеркало і запитував в себе: «Якби сьогодні був останній день мого життя, чи захотів би я займатися тим, що запланував на сьогодні?»”
“Я не хочу бути найбагатшою людиною на кладовищі”.
“Я чув, як люди говорять: “О Боже, якщо завтра Джобса зіб’є автобус, Apple опиниться в біді”. Але знаєте — я в це не вірю. У Apple предостатньо талановитих людей. Моя робота — створити команду успішних керівників, які зможуть вести компанію вперед незалежно від обставин. І саме цим я займаюсь”.
“Я проміняв би всі свої технології на обід із Сократом”.
“Моя робота — не задовольняти людей. Моя робота — робити їх кращими”.
“Пам’ятати, що я скоро помру — це чудовий інструмент, який допоміг мені прийняти всі найважливіші рішення в житті. Думка про швидку кончину — найкращий спосіб позбавитися від ілюзії, що тобі є що втрачати. Ти уже наче оголений і немає жодної причини не йти за покликом свого серця. Смерть — це найкращий винахід життя”.
“Я став старшим і зрозумів, що технологічні новинки не здатні дійсно змінити світ. Вибачте, але це правда. Це розуміння приходить з появою дітей. Ти народжуєшся, старієш, а потім помираєш. І так відбувається уже протягом дуже багатьох років. І ніщо цього не змінить”.
“Мати більше грошей, ніж ти можеш витратити за все своє життя — це велика відповідальність”.
“Ви не можете запитати споживачів, що вони хочуть, а потім дати їм це. Бо за той час, поки ви втілите в життя їхню забаганку, вони вже хотітимуть чогось іншого”.
“Якщо ти хочеш жити творчо, як художник, не варто часто озиратися назад”.
“Єдиний спосіб досягнути успіху в бізнесі — любити те, чим ви займаєтесь. Якщо ви цього ще не зрозуміли — продовжуйте шукати! Не турбуйтесь. Рано чи пізно ви все-рівно усвідомите цю просту істину”.
“Добре спати вночі може тільки той, кому вдалося втілити в своєму творі всю естетичну красу і якість”.
“Для багатьох людей дизайн означає зовнішню оболонку. Декорацію. Тканину, якою оббитий ваш диван. Але для мене це тлумачення дизайну абсолютно неприйнятне. Дизайн — це душа творіння зробленого людиною, яка тільки виражається через зовнішню оболонку, але насправді знаходиться у серці будь-якої речі, створеної людьми”.
“Іноді життя б’є вас по голові цеглиною. Не втрачайте віри!”
“Ваш час обмежений, тому не витрачайте його на те, щоб жити чужим життям”.
Посилання
- Відео виступу Стіва Джобса перед випускниками Стенфордського університету
- Джон Скаллі про Стіва Джобса (повний транскрипт інтерв’ю) (англ.)
- Біографія Стіва Джобса в журналі The Apple Museum (англ.)
- Головні уроки життя Стіва Джобса
- Принципи Стіва Джобса
- Стів Джобс: Смерть — найкращий винахід Життя
Документальні фільми про Стіва Джобса
- Титани бізнесу: Стів Джобс
- iГеній: Як Стів Джобс змінив світ (iGenius: How Steve Jobs Changed The World, США, 2011)
- Геній (Росія, 2011)
- Остання річ Стіва Джобса (Steve Jobs’ One Last Thing, США, 2011)
- Невідомий Джобс (Росія, 2012)
- Стів Джобс: Загублене інтерв’ю (Steve Jobs: The Lost Interview, США, 2012)
Сайт
Жовтень 14, 2011
#
[...] ЛІДЕРИ ДУМОК Стів Джобс відомий не лише тим, що створив провідну технологічну [...]
Сайт
Жовтень 14, 2011
#
[...] ЛІДЕРИ ДУМОК Цьому виступу Стіва Джобса (Steve Jobs), бізнес-лідера і дуже неординарної людини, уже [...]
Сайт
Жовтень 17, 2011
#
[...] долини” (Pirates of Silicon Valley, США, 1999). Писати щось про Стіва Джобса в жовтні 2011-го – явний ризик отримати звинувачення [...]
Сайт
Листопад 7, 2011
#
[...] розглядається матеріальна й нематеріальна спадщина Стіва Джобса як підприємця, що визначила майбутнє технологій. [...]
Сайт
Грудень 14, 2011
#
[...] і перевернуло світ у XVII-му столітті, так “Яблуко” Стіва Джобса змінило світ сьогодні. Тому його профіль на логотипі [...]
Сайт
Грудень 26, 2011
#
[...] БІЗНЕС-НОВИНИ Засновника компанії Apple Стіва Джобса посмертно нагородили премією Національної академії [...]
Сайт
Лютий 15, 2012
#
[...] ЛІДЕРИ ДУМОК Стів Джобс (Steve Jobs) розповідає історію зі свого життя та пояснює, [...]
Сайт
Березень 16, 2012
#
[...] на планеті. Наприкінці презентацій нових продуктів Стів Джобс завжди говорив: “У мене є для вас ще одна річ”. На [...]
Сайт
Березень 26, 2012
#
[...] те, як уроки каліграфії вплинули на майбутні винаходи Стіва, а також дізнаєтесь про його стосунки з основним [...]
Сайт
Квітень 5, 2012
#
[...] (Steve Jobs One Last Thing) йдеться про лідерські якості Стіва Джобса та його підходи до взаємодії з підлеглими. Він був [...]
Сайт
Квітень 18, 2012
#
[...] систему освіти, виклики, що стоять перед світом, про Стіва Джобса, з яким він зустрівся незадовго до його відходу з [...]
Сайт
Квітень 18, 2012
#
[...] (Steve Jobs One Last Thing) розповідається про останні роки життя засновника Apple, коли він дізнався, що хворіє раком, а також його [...]
Сайт
Квітень 27, 2012
#
[...] ЛІДЕРИ ДУМОК Уривок відео з відомого виступу Стіва Джобса на Macworld Expo 1997, в якому він розповідає, чому користувачі [...]
Сайт
Травень 29, 2012
#
[...] Вашій увазі пропонується уривок з виступу молодого Стіва Джобса (Steve Jobs), в якому він ділиться своїми міркуваннями про [...]
Сайт
Червень 11, 2012
#
[...] Вашій увазі пропонуються архівні відео виступів Стіва Джобса із презентації музичного плеєра iPod, а також [...]
Сайт
Вересень 5, 2012
#
[...] (1984). До створення ролика причетне улюблене агентство Стіва Джобса Chiat-Day. Але майже готовий матеріал був у підсумку [...]
Сайт
Вересень 25, 2012
#
[...] уривок відео виступу легендарного керівника Apple Стіва Джобса (Steve Jobs) на конференції WWDC у 1997-му році. Він відповідає на [...]
Сайт
Червень 26, 2013
#
[...] художній фільм “jOBS”, присвячений історії життя Стіва Джобса – людини, яка змінила світ. Головну роль у фільмі [...]
Сайт
Квітень 22, 2014
#
[...] голосу генерального директора, адже у свій час Стів Джобс, нагадує видання, відмовлявся озвучувати нові [...]
Сайт
Жовтень 2, 2014
#
[...] Джобс” (Росія, 2012) розкриває невідомі сторони Стіва Джобса, оповідає про маловідомі факти і події з його життя [...]
Сайт
Березень 15, 2017
#
[...] потрібні нам. Ви навіть коледж ще не закінчили”». — Стів Джобс про спроби зацікавити Atari і HP персональним [...]
Сайт
Листопад 15, 2017
#
[...] залишалося буквально на 90 днів безперебійної роботи. Стіву Джобсу був потрібний якийсь радикальний крок, щоб утримати [...]
Сайт
Березень 15, 2018
#
[...] Бренсон, Шакіра, Стів Джобс — це далеко не всі люди, досвід яких описаний у даній [...]
Сайт
Листопад 28, 2018
#
[...] анімаційних кіностудій, яку колись очолював Стів Джобс. Фільм знімали за допомогою комбінації комп’ютерної [...]
Сайт
Квітень 14, 2019
#
[...] Стив Джобс был настоящим королем эмоционально окрашенных событий — «ошеломительных моментов». В каждой своей презентации он просвещал, обучал и развлекал аудиторию. Любое выступление он превращал в зрелищный спектакль, достойный бродвейской сцены, — с декорациями и персонажами, с героями и злодеями, а самое главное — с тем самым запоминающимся мощным аккордом, который полностью оправдывал стоимость входного билета. [...]
Сайт
Вересень 7, 2019
#
досить таки цікаво,читав із захопленням.